Talent

28.04.2022

Hodně z nás má na něco talent, ale už málokdo přesně ví na co. Pod pojmem talent netřeba si představovat hned pěvecké nebo herecké dovednosti. Talenty mohou být různé, třeba: umět dobře vystihnout situaci, talent být nenápadný a nepřekážet, být ve správný čas na správném místě, organizační talent nebo komunikační um.

Jsou tací, kteří navzdory nesporným kvalitám stále tápou a nejsou si jisti, k čemu přesně se hodí. Ve svém pracovním životě jsem ale bohužel potkala i pár jedinců, kteří se vyznačovali naprostým opakem. Navzdory svojí průměrnosti se pasovali do role geniálních všeumělů, bez kterých by se nic neobešlo. Realita byla taková, že jediné, co měli opravdu nadprůměrné bylo jejich ego.

Rozpoznat zavčas své talenty je velice důležité. Jinak můžeme dělat celý život něco průměrně jen proto, že nám to řekli např. rodiče a nás to ve skutečnosti ani moc nebaví. Talent můžeme zlepšovat hlavně tím, že určitou věc neustále opakujeme a kultivujeme, dokud jí nedovedeme téměř k dokonalosti.

Pokud už nějaký ten talent máme, není dobré jím mrhat na zbytečnosti. Zářným příkladem jsou hollywoodské hvězdy, které svůj um (ne všichni ale nějaký mají) často zaprodají za nesmysly. Většinou končí jako znudění promiskuitní alkoholici a feťáci s poruchami příjmu potravy a několika psychiatrickými diagnózami. Svůj talent je skvělý směřovat s láskou k lidem, kteří z toho mají radost a obohacení. Dělat něco jen pro prachy je mrhání talentem. Naproti tomu, když jste v něčem dobří a někdo vás za to finančně ocení je to jedině dobře, když to děláte s láskou.

Pokud stále nevíte, na co máte talent a na co ne, stačí se zamyslet se nad tím, co děláte opravdu rádi, nabíjí vás to a děláte to s potěšením. To, že v tom nejste nejlepší na světě ještě neznamená, že žádný talent nemáte. Nakonec každý má někoho, kdo ho dokáže překonat a dělat něco na výkon je jen nekonečný boj, který se stejně nedá vyhrát napořád.