Přátelství
Postupem času má pro mě přátelství více významů, než když jsem byla malá. Asi je to tím, že čím jsem starší, tím více času trávím s rodinou a kolegy. Pár opravdických přátel by člověk ale měl mít. To proto, aby neupadnul do deprese, ale do záchranné sítě přátel, když se zrovna nedaří a klesáte na mysli.
- Známý - můžete se znát krátce, nebo i dlouho, ale hloubka vašeho zaujetí je spíš povrchní. Vzájemně o sobě víte a to vám stačí.
- Facebookové přátelství - možná máte v této skupince někoho, koho sotva znáte, ale nechcete urazit toho, kdo vám onu žádost zaslal. Nebo vás dotyčný zajímá a jste zvědaví, co zrovna dělá. Více času spolu trávíte online než doopravdy. Může jít samozřejmě i o skutečné kamarády, ale ruku na srdce: kolik z desítek nebo stovek z nich jsou vaši opravdoví přátelé?
- Kamarád z mokré čtvrti - v hospodě vás zná, obzvlášť, když potřebuje pozvat na panáka. Pokud něco potřebujete vy, např. vyměnit pneumatiku, nikdy vám nepomůže. Zahřívá vám totiž místo v mokré čtvrti. Většinou jde o chronické slaviče a baviče. V nouzi je ale nepoznáte.
- Přátelství s Vojtou - obyčejně jde o vlezlé vtěrky a naduté příživníky, kteří se na někoho pověsí, aby se mohli pomocí fotek nebo vyprávění chlubit, že se znají např. s Vojtou Kotkem, přičemž chudák Vojta nemá o existenci tohoto "kámoše" ani ponětí.
- Kámoška s monologem - často k vidění u žen v kavárně. Jedou si každá svoje, chtějí si jen stěžovat a ta druhá je vůbec nezajímá. V podstatě je to taková psychoterapie za cenu kávy, kdy na sebe vzájemně lijí své jedy, starosti a problémy.
- Konkurenční drbna - taková ta kamarádka, která o sobě nic neřekne, jen se vyptává a sbírá o vás informace (drby), aby si z vás za vašimi zády mohla dělat srandu a pomlouvat vás. Samozřejmě jí vůbec nepotěší, pokud máte něco lepšího než ona a chce s vámi soutěžit. Nikdy před vámi své nedostatky nebo neúspěchy nepřizná. Její malý Arnold James líp kaká, papá, hajá, mluví rovnou anglicky a chodí o měsíc dřív než váš Mireček Nováků.
- Pracovní přátelství - viz článek První dojem a pracovní přátelství. Je to trochu jako v rodině - nějak se snášíte, protože musíte. S někým dobře a s jiným horko těžko. Většinou sejde z očí, sejde z mysli. V práci ale můžete navázat i skutečná přátelství, ne, že ne.
- Situační přátelství - sblíží vás podobná (často těžká) situace, kterou právě prožíváte. Např. vojna, studium nebo mateřská. Poté, co se situace vylepší nebo vyřeší, důvod vašeho spříznění většinou ztrácí význam a časem mizí. Důležité je v tu chvíli, kdy prožíváte podobné těžkosti a nacházíte v druhém porozumění a oporu.
- Politické přátelství - vlastně se o přátelství jako takové příliš nejedná. Jde spíš o to, kdo co na koho ví a kdo koho potřebuje. Může se jednat i o spiklenectví.
- Kamarádoid - je to člověk, kterého získáte návdavkem ke svému protějšku. Jsou to totiž jeho kamarádi a jejich partneři/partnerky. Jsou to lidé, o které často rozchodem přijdete.
- Přátelství mezi mužem a ženou - viz článek se stejnojmenným názvem. V dětství fajn, v dospělosti má určité odlišnosti - např. přátelství s výhodami, přátelství mezi budoucími nebo bývalými partnery. Někdy je to z nouze ctnost, pokud si daní lidé sice rozumí, ale sexuálně se nepřitahují.
- Kamarád z dětství - někdy může přetrvat i do dospělosti, ale kvalita takového vztahu může být různá. Někdy je přátelství jen uměle udržované na přístrojích, přičemž už spolu máte kromě dávné historie jen pramálo společného. Jindy se z toho může vyvinout přátelství celoživotní.
- Tiché přátelství - ačkoli jste si nahlas nikdy neřekli, jak blízcí si vzájemně jste, víte i beze slov, jak jste jeden pro druhého důležití. Jde o oboustranně obohacující vztah, např. učitel a jeho nejlepší žák.
- Celoživotní přátelství - to skutečné a opravdové. Nebojíte se vzájemně se svěřit a opřít se o sebe. Hodně toho o sobě víte a nesoudíte se, nepomlouváte ani nekritizujete. Po delší odluce a opětovném setkání máte pocit, že žádný čas od posledního shledání ani neuběhl.
- Spřízněná duše - může to být pes, dítě, rodinný příslušník, nebo kdokoli, kdo si s vámi rozumí tak, že spolu můžete mluvit celé hodiny a nikdy se nevyčerpáte nebo naopak příjemně mlčet. Vaše komunikace hraničí až s telepatií.
- Partnerství - je skvělé být svému
protějšku zároveň i přítelem a někým, kdo mu rozumí. Nejen jako muži/ženě, ale
i jako člověku (více zde).
Pokud máte zkušenosti i s jinými přátelstvími a pseudopřátelstvími, klidně mi napište. Já jsem se prozatím setkala s těmi výše uvedenými a zhodnotila jsem, že se moji skuteční přátelé vejdou co do počtu na prsty jedné ruky. Najít opravdové porozumění není snadné.
Přítel pro mě nemusí být jen ten, s kým mám stejné koníčky, vkus na filmy a stejné politické názory. Může to být klidně někdo, kdo má jiné názory a zkušenosti, ale můžeme vzájemně diskutovat a obohatit se. S takovým člověkem se zkrátka cítíte dobře, nemusíte si na nic hrát, nebojíte se cokoli říct a ani vy nesoudíte, nekritizujete a těšíte se ze vzájemné společnosti. Zároveň cítíte, že dobrý přítel na vás má dobrý vliv.