Noční život

06.11.2023

Jestli se těšíte na nějaké pikantérie z mého mládí asi vás zklamu. O nočním životě sice budu psát, ale ryze o tom pracovním. Ačkoli někdy jsem si po noční službě jako po tahu připadala.

Pokud se někdo z vás chystá vrhnout se do směnného provozu, zvažte následující řádky a zda vám to stojí za to.

Na co se připravit

Představa, že se na noční režim dá zvyknout je asi taková, jakože si zvyknete na to, že vás něco bolí. Naopak čím déle směnujete a čím jste starší, tím hůř to snášíte. Být v noci vzhůru zkrátka není pro tělo přirozené.

Počítejte s tím, že vám noční šichta rozdělá den před i po.

12 hodin, kdy jste mezi nočními toho moc nestihnete a vlastně nikdy dopředu úplně nevíte, jak na tom budete druhý den s únavou. Pro jistotu si toho od času mezi nočními moc neslibujte. Každý je jinak citlivý, ale s určitým útlumem raději počítejte.

Práce do půlnoci se dá. Čím déle ale po půlnoci pracujete a blíží se hodina, kdy vás má ranní směna vystřídat (nebo spíš vysvobodit), tím čas utíká pomaleji. Vůbec nejhorší je hodina duchů okolo 3 hodiny ranní. Často mi to připomíná hlídání táborové vlajky, kdy se čas ve 4 ráno jako by zastavil. Když jsem se za hodinu koukla na hodinky, bylo přesně 4:02.

I když je noční služba klidná, nikdy si neodpočinete tak jako doma, takže by to ostatní členové domácnosti měli respektovat. 

Přestože se ráno hned po příchodu z práce natáhnete, není to stejně kvalitní spánek jako ten noční, obzvlášť v létě, kdy je nepříjemné vedro. V zimě, když se vracíte za tmy je usnout samozřejmě snazší.

Občas se vzbudíte a prvních několik sekund budete zmateně přemýšlet, kde jste a kam máte jít. Na otázku, co jste dělali např. předminulý víkend nebudete vždy schopni pohotově odpovědět. Na dotaz, co budete dělat za týden touhle dobou se budete muset hodně zamyslet.

Ve směnném provozu čas utíká rychle a v podstatě žijete od služby ke službě. Jste neustále mezi denními, po noční, tudíž před něčím a po něčem, nebo sice máte volno, ale druhý den už zase vstáváte a času nemáte nazbyt. To vás donutí o času úplně jinak přemýšlet, vše si plánovat a s povděkem se těšit na každý volný den nebo i několik hodin.

Když jsou směny nepravidelné, vyrovnáváte se se spánkovým deficitem a možnost jakékoli pravidelné aktivity (kurzy, koníčky) je tím pádem nemožná, protože na to nemáte čas a kolikrát už ani energii.

Naproti tomu, když jsou služby napsány dobře, neustále se vám nestřídá denní-noční směna každý týden a máte po noční den volna, zvládnout se to dá.

Jak naložit s volnem a kdy se vyspat

Rada vyspat se dopředu je podobně nesmyslná jako když se to radí těhotným ženám. Pokud se vám před první noční spát nechce, tak spát prostě nechoďte.

Zamyslete se nad tím, jak jste na tom s energií. Čím méně jste vyspalí, tím více potřebujete jídla a naopak. Nedoporučuji noční žrací nálety na lednici. Pokud budete pracovat ve stresu a nebudete dobře odpočatí, může se vám udělat až zle. Nejlepší je navečeřet se v rozumnou hodinu (např. nejdéle do 20 hod) a jako nouzovku mít v zásobě nějakou přesnídávku nebo něco, co vám dá energii a dá se rychle vypít. Z vlastní zkušenosti musím říct, že jídlo po 21 hod mi dělá vysloveně špatně a jsem radši hlady, ale každý to má jinak.

Možností máte několik. V případě, že po noční ráno přijdete a den poté máte volno (jak to má být) je fajn si lehnout co nejdříve, nebo si doma dohnat nějakou práci a po obědě se s plným bříškem natáhnout. Začínat se spánkem později odpoledne nedoporučuji, protože vám může zasáhnout do večerní únavy, která je pro tělo s úbytkem světla přirozená a v noci se vám nebude chtít spát.

Někdy se stane i to, že se ráno vrátíte z práce a druhý den ráno už máte zase ranní/denní službu. V tom případě radím jít si lehnout okamžitě po příchodu domů na dopoledne, kolem oběda vstát a fungovat jako normální den a večer si jít lehnout. Druhá možnost je dát si kafe a v klidu den bez spánku strávit do večera, aby se vám spánkový rytmus rozhodil co nejméně.

Jakékoli plácání se přes den škodí. Někdy je paradoxně lepší vyčerpávající služba, po které tvrdě usnete např. na 3 hodiny než klidná služba, po které nemůžete zabrat anebo jen mělkým spánkem. Výsledným efektem je to, že jste příliš unavení na to jít něco dělat, ale zároveň příliš čilí na to jít spát. Do konce dne pak připomínáte rozvařenou zeleninu.

Ženy mají své cykly, a tak se může stát, že někdy budete překvapivě při síle a zvládnete vyřídit hodně věcí a únava bude minimální. Jindy můžete být hodně unavené, i když služba bude dobrá. Jako s jídlem - někdy vám to sedne lépe, jindy hůře, i když to může na první pohled vypadat stejně. Hodně dělá i psychika.

V případě, že pracujete pouze v noci celý život, přetočí se vám rytmus, ale výhodou je pravidelnost. To se jen domnívám, protože jsem nikdy takto po nocích souvisle nepracovala. Asi bych to ale uvítala více než nepravidelnost a každý týden jiné směny.

Možné výhody nočních směn

Jsou (většinou) klidnější.

Jsou lépe zaplacené (ale na úkor vašeho někdy až zdraví, počítejte s horší imunitou, pokud si pořádně neodpočinete).

Vyhnete se běžnému ruchu a některým svým kolegům, kteří slouží v jiné dny, takže to není takový stereotyp a ponorka.

Přímo po noční službě si můžete zařídit něco, kam byste normálně museli brzy ráno vstávat, takže začnete den tím, že se zbavíte nějaké povinnosti.

Brzká ranní hodina se dá využít k tomu jít někam, kde se běžně vyskytuje hodně lidí v odpoledních hodinách a nemusíte čekat ve frontách.

Ráno ten pocit, že jste to zase zvládli a můžete si dát pořádně mastnou, nejlépe anglickou a hlavně zaslouženou snídani.

Shrnutí

Jestliže máte mraky přesčasů a po 3 nočních máte okamžitě 3 denní směny, z celého týdne nemáte opravdu nic a v tom případě je lepší mít 5 ranních od pondělí do pátku. Když ale máte 3 dvanáctihodinové směny v týdnu, jak by to mělo být, je lepší směnný provoz.

Sloužila jsem ranní, denní, noční a čtyřiadvacetihodinové směny, přičemž preferuji nejvíce ranní, kdy ze dne po práci ještě něco máte a ty čtyřiadvacetihodinové, kdy celý den zabijete, ale den poté máte volno. Je to pro mě méně vyčerpávající a časově výhodnější než mít 3 noční za sebou, kdy máte několik dnů a nocí roztahaných. Je to však individuální a každý má jiné preference. V mladém věku, kdy je člověk při síle a chce si vydělat peníze je to dobré. Svátky strávené v práci vám nemusí tolik vadit, když nemáte děti a dostanete za to dost peněz. Časem ale člověk uvítá víc času a klidu. Velmi záleží na tom, v jakém jste zdravotním stavu, celkové pohodě a finanční situaci.

Jedna rada na závěr

Může se vám stát, že se o noční nepředřete. V tom případě to nikde moc nevykřikujte. Ostatní si to přeberou po svém a ve finále z toho vznikne, že jednou jste nic nedělal/a - nikdy jste nic nedělal/a.

Osobně si myslím, že v noci se má spát a pracovat co možná nejméně. Kdo má však malé děti, často se pořádně nevyspí i několik let a ani za to nedostane pořádně zaplaceno...