Inteligence

18.03.2024

Neměli jste ve škole samé jedničky, tituly se nehonosíte ani před jménem ani za jménem a v životě jste nesložili Rubikovu kostku? Nezoufejte. Povedlo se vám vše z výše uvedeného? Nemachrujte. O tomhle inteligence tak úplně není.

Jsou lidé, kteří mentálními schopnostmi sice oplývají, ale jaksi je neumí využít, mají problém se zorientovat v životě a dosáhnout úspěchu. Záleží na osobnosti, typu inteligence, prostředí a dalších faktorech.

Existují různé druhy inteligence. Americký psycholog Howard Gardner rozlišuje těchto 8 typů:

  • jazykově-verbální
  • logicko-matematická
  • zvukově-hudební
  • tělesně-pohybová
  • vizuálně-prostorová
  • vnitřní neboli intrapersonální
  • společenská neboli interpersonální
  • přírodovědná

No vidíte. Určitě je minimálně jedna oblast, ve které oproti průměru vynikáte.

V obyčejném životě je důležité umět řešit nastalé problémy, předcházet jim a neskočit každému na špek, což se stane spíše někomu naivnímu než někomu, koho škola minula. Zvláštním typem inteligence těch méně bystrých je dle mých poznatků vyčůranost. Takoví lidé mají kolikrát větší schopnost přežít a životem nerušeně proplouvat než jedničkáři. Nic si nezesložiťují a jednají na první ten nejjednodušší a většinou i správný popud. Někteří akademici totiž o každém úkonu přemítají tak dlouho dokud to za ně někdo neudělá.

Častým postojem, se kterým se setkávám je to, že zapšklí beztitulisté automaticky považují každého se školou za nepoužitelného nepraktického idiota. Když je škola tak jednoduchá proč tedy také něco nevystudovali? Jak řekl Forrest Gump: "Pro hlupáka každý hloupý."

Také si dávejte pozor na to, jak o sobě mluvíte. Moje vyučující na psychologii nám kdysi prozradila, že když o sobě nahlas před ostatními více než 2x řekneme něco negativního začnou tak na nás pohlížet. Např. v práci si občas může někdo povzdychnout: "Já jsem tak blbej a neschopnej…", přičemž okolí ho tak začne brzy brát a říkat: "No jo, on je úplně neschopnej, vždyť to o sobě i sám říká."

Co už nám vyučující neprozradila, ale sama jsem si toho všimla časem je to, že podle přísloví samochvála smrdí to opačně neplatí. Fake it until you make it v tomto případě sice chvíli fungovat může, ale opravdu jen chvíli. Někdo, kdo o sobě vykřikuje, jaký je šikovný, pracovitý a s ničím nemá problém má obvykle problém se vším a neumí nic, což běžný člověk rychle postřehne.

Vzdělání pravda nemusí nutně korelovat s přirozenou inteligencí. Je spousta šikovných lidí, kteří nestudovali. Je ale také hromada nevzdělaných blbců, kteří se honosí školou života a selským rozumem, který kolem nich opravdu jen rychle a zdálky proběhl. Naštěstí je i pár bystrých a zároveň i vzdělaných lidí. Moudrost, inteligence a mít na něco papír není to samé. Když (vcelku výjimečně) narazím na někoho v kom se toto vše snoubí a nic si o sobě nemyslí moc si toho vážím.