Bezmasý pátek

29.01.2024

Proč a jak jsem vůbec začala dodržovat bezmasé pátky? Vzniklo to kdysi v dětství. Moje babička v pátek nejedla maso z křesťanských důvodů, a pokud jsme byli u ní na návštěvě nebo na prázdninách, museli jsme to dodržovat s ní. Vrátila jsem se k tomu v dospělosti, když jsme se s přítelem usnesli, že jíme maso téměř každý den, a že je to přece jen trochu moc. Moje trávení bylo přetížené a často jsem byla nafouklá.

Začátky ale nebyly vůbec snadné, protože jsem zjistila, že veškeré recepty, které znám a neobsahují maso (takže asi tak 2) jsou buď sladké nebo smažené. Navíc mi připadalo, že pátek je minimálně 3x do týdne a oslavy u známých a přátel pro nás byly tím pádem o něco víc omezující.

Myslím si, že každý má potřebu masa jinou a jsme dost ovlivněni tím, v jakých zeměpisných šířkách žijeme a co jsme nejen v dětství, ale po generace zvyklí konzumovat. Někomu maso úplně stačí 1-2x týdně a vůbec mu nechybí a jiný by mohl grilovat každý den. Pak máme i vegetariány, kteří maso nekonzumují vůbec. Jestliže chcete odlehčit sobě a živočišné výrobě, doporučuji vám to vyzkoušet. Jelikož se stravuji stylem přerušovaný půst a dodržuji suchý únor, jsou pro mě pátky v tomto období asi nejtěžší.

Když už si nějaký den vyberete (nemusí to být nutně pátek, ale je to díky oslavám celkem výzva), nepřehazujte si ho na jiné dny ať získáte kontrolu nad jídlem a naučíte se odříkat si. Mít silnou vůli je totiž důležité nejen v jídle. Když se pro jakékoli dobrovolné omezení nebo pravidlo (třeba cvičení) v životě rozhodnete, v hlavě si ujasněte, proč to děláte a co od toho čekáte. Je dobré mít jasný cíl, jehož výsledek vás drží nad vodou, když máte slabou chvilku a chcete to vzdát. Pokud si v hlavě srovnáte a jasně určíte vaší motivaci, bude vám to dávat smysl a zjednoduší se vám tím omezení.

Nejsem žádný zapřisáhlý vegetarián, proto níže uvádím inspiraci, co se dá jíst bez masa z pohledu zcela běžného masožrouta. Pro opravdu sofistikované rady zkuste někoho povolanějšího, kdo léta nevzal maso do úst.

Ovocné knedlíky, lívance/palačinky, krupičná kaše a další sladké obědy, které pro mě ovšem obědem v pravém slova smyslu nejsou a sladké zrovna moc nemusím, ale čas od času, proč ne?

Ryby - ať už jde o rybí prsty, lososa, tuňáka nebo jiné. Není špatné dát si občas i sushi nebo mořské plody.

Zdravé to sice moc není podobně jako sladké, ale občas si dám ráda i něco smaženého jako jsou langoše, bramboráky, zelňáky, chleba nebo knedlík ve vajíčku a můj přítel nedá dopustit na obalovaný květák, květákový mozeček nebo smažák.

Těstoviny také za každou cenu nemusí obsahovat maso. Určitě oceníte starý dobrý recept fleky se zelím, dobrý je též kuskus, gnocchi, lasagne, špagety pomodoro, anebo pizza.
Polévky – pórkový (nebo jakýkoli jiný zeleninový) krém, česnečka, bramboračka…nebo něco v asijském stylu.
Luštěniny jsem nikdy moc nemusela, ale mimo čočky s vajíčkem a okurkou nebo černé čočky beluga jsem si oblíbila fazole díky mexické kuchyni, kdy tvoří vynikající náplně do burrita nebo enchiladas. Ze studených je vynikající hummus.

Pokud se vám nechce vařit a na mexickou kuchyni zrovna nejste, zkuste indickou. Mají opravdu skvělé omáčky a vegetariánské varianty.

Rizoto – ať už houbové s parmezánem nebo takové, které zvládne i můj přítel, když je sám doma. Do uvařené rýže přidá konzervu tuňáka, hrášku, kukuřice a hotovo! Zkušeným kuchařům doporučuji paellu.

Saláty – v létě je osvěžující okurkový s octem, nebo rajče, bazalka, mozzarella. Určitě máte i své oblíbené a přijdete na mnohé další, třeba ovocné.

Pokud chcete jen něco studeného s pečivem, zkuste i pomazánky třeba tuňákovou, krabí, česnekovou nebo vajíčkovou.

Čeká vás oslava a chcete zkusit něco bez masa? Určitě se nemusíte zříct grilování, zkuste naložený sýr, cuketu, papriky nebo ryby a zjistíte, že to také není vůbec špatné. Výborné je i nachos a různé omáčky, ať už sýrová, guacamole, zakysaná smetana nebo co máte rádi.

Jak vidíte, bezmasých jídel je dost, chce to jen najít si k nim cestu a zkoušet, co vám bude vyhovovat. Mé oblíbené suroviny pro tyto dny jsou vaječné pokrmy nebo houby, které jsou syté a jde z nich uvařit spousta jídel. Nápomocná vám bude i různá zelenina, např. chřest.

Co je čerstvé, to je dobré, ale bohužel je časově náročné každý den nakupovat nebo si vyrábět a pěstovat vlastní suroviny. S přítelem se dopředu domlouváme, co budeme celý týden jíst a co si vezmu do práce, abych nemusela skončit vyhládlá před automatem s bagetami. Berte to jako investici do zdraví a pokud vám to čas dovolí, dopřejte si něco čerstvého a lehkého k jídlu, trávení vám poděkuje.

V případě, že byste měli zájem o konkrétní recepty, napište mi a ráda vám je sdělím.